👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه معرفی نرم افزار سیستم مدیریت محتوی یا (cms)

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق معرفی نرم افزار سیستم مدیریت محتوی یا (cms)

تحقیق دوره كارشناسی ناپیوسته كامپیوتر

موضوع:

سیستم های مدیریت محتوی (cms)

معرفی نرم افزار postnuke

استاد محترم

آقای مهندس غفوری

تهیه كننده

راسله عرفانی صفا پیشه

مقدمه:

امروزه پیشرفت تكنولوژی روند رو به رشدی را به سرعت طی می‌كند و در این میان كامپیوتر و IT نقش اساسی را بر عهده دارند و دنیای بزرگ ما را به دهكده كوچك جهانی تبدیل كرده اند.

اینترنت، فضای سایبر و سایت های وب همگی مسئول ارتباط ما با این دهكده جهانی اند، از طرفی كاربران برای انجام امور مختلف خود همیشه فاكتورهای خاصی را در نظر دارند از این رو دانشمندان IT همواره سعی كرده اند با خلق مفاهیم و تكنولوژی های جدید همه فاكتورهای اساسی كاربران ازجمله كارایی، سرعت، دقت، امنیت، آسانی و زیبایی و … را تا حد مطلوب مورد توجه قرار دهند.

سیستم های مدیریت محتوی یا cms یكی از این دستاوردها است كه دراین مجال اندك سعی شده است تا حدودی به آن پرداخته شود و به عنوان نمونه روی سیستم مدیریت محتوی خاصی به نام postnuke تمركز شده است.

فصل اول

سیستم های مدیریت محتوی (cms)

دنیای امروز دنیای اطلاع رسانی است. در صحنه رقابت تنگاتنگی كه امروزه بین شركتها و موسسات وجود دارد، یكی از اصول اولیه برای بقا و پیشرفت اطلاع رسانی صحیح و لحظه به لحظه است. واضح است كه اولین وسیله ارتباطی و اطلاعاتی در عصر حاضر شبكه جهانی اینترنت می‌باشد. تقریبا هیچ شركت یا موسسه ای را در دنیا نمی‌توانید پیدا كنید كه در زمینه كاری خود موفق باشد بدون اینكه از طریق وب سایت اینترنتی خود را به دیگران معرفی كرده باشد. با توجه به اهمیت بالایی كه پایگاه های اینترنتی در دنیای تجارت دارند،‌معمولا مدیران ارشد شركتها تمایل دارند خود شخصا بر محتویات آن نظارت داشته باشند این در حالی است كه آنان معمولا فاقد دانش فنی در مورد نحوه طراحی و تولید و ایجاد تفكرات در یك سایت اینترنتی هستند. در این موارد سیستم مدیریت محتوا می‌تواند بهترین راه حل باشد. سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟ این سیستم ها كه امروزه در وب به نام CMS شناخته می‌شوند مخفف Content Management System می‌باشند كه یك برنامه نرم افزاری روی سرور هستند و به مدیر سایت اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به طراحی دوباره سایت محتوای سایت را تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوای سایت این امكان را به شما می‌دهد خودتان سایت خود را تولید كرده و آن را به طور كامل مدیریت نمایید و برای این امر نیاز به دانش تخصصی در این زمینه ندارید. با استفاده از این نرم افزار بسیار ساده تر از آنچه تصور كنید می‌توانید بخشهای مختلف سایت خود را مدیریت كنید بخشهای جدید ایجاد كرده و به سایت خود اضافه كنید و یا محتویات آنها را تغییر دهید. برای این منظور حتی لازم نیست اطلاعات را مجددا بر روی وب سرور خود بارگذاری كنید. كلیه این تغییرات بلافاصله پس از آنكه دستور تغییر وارد می‌شود اعمال می‌شوند همه چیز بسیار ساده تر از آنچه شما تصور می‌كنید انجام خواهد شد. چرا شما یك CMS لازم دارید؟ اگر سایت شما هر چند وقت یكبار به روز می‌شود می‌توانید بجای اینكه هر بار به یك شركت طراحی وب مراجعه كنید خودتان با استفاده از برنامه های مدیریت محتوا تغییراتتان را روی سایت اعمال كنید.

مزایای سیستم های مدیرت محتوا

چیست و چگونه می توان آنها را به طور موفق پیاده سازی كرد؟ برای روشن شدن معنای عبارت «مدیریت محتوا» باید گفت توصیف آن وابسته به نیازمندی های سازمان دارد و یا این كه ارائه دهنده CMS چه امكاناتی را فراهم آورده است، در حال حاضر هدف و یا استاندارد مشخصی برای سیستم های مدیریت محتوا وجود ندارد كه بتواند نیازهای متنوع مطرح شده موجود در صنعت IT مرتبط با سازمان ها را پوشش دهد.

بنابر این عامل موفقیت در اجرا و پیاده سازی یك سیستم مدیریت محتوا می تواند راه‌اندازی و ارزیابی كامل یكی از كاربردهای مشخص تجاری سازمان با فرآیند های مشخص موجود سازمان باشد. به عنوان مثال می تواند گردش اسناد رسیدگی به درخواست های مشتریان یا فرایند پرداخت حقوق و مطالبات بیمه ای یا فرآیند گردش حساب های پرداختنی یا هر فرآیند شناخته شده دیگر سازمان باشد. یكی از این فرآیندها را بتوانید پیاده كنید می توانید راحتتر در مورد انتخاب سیستم مدیریت محتوا تصمیم بگیرید. تا سیستم پیاده شده نزدیكترین وضعیت را به فرایندها و كاربردهای سازمان داشته باشد. سرانجام باید گفت كه اجرای موفق باید مزایای تجاری برای سازمان در برداشته باشد.

آنهایی كه توانسته اند سیستم های مدیریت محتوا را موفق اجرا كنند مزایای پایه ای این سیستم را چنین بیان می كنند:

بهبود كارآیی تجاری

كاهش هزینه های عملیاتی و اجرایی

سرعت بخشیدن به رسیدگی به اعتراضات و نارسائی ها

ارائه وسیعتر كالا و خدمات

كاهش میزان ریسك

بنابر این با ارزیابی آگاهانه و دقیق و ارای راه حلی كه نیازهای تجاری را پوشش دهد، سازمان خواهد توانست به افزایش تولید، رضایت مشتری و سود دهی مناسب دست یابد. ایا سیستم های مدیریت محتوای تحت وب برای سازمان های با توانایی مالی كم نیز وجود دارد؟ در مطرح كردن این سئوال قدری تامل كنید.

شیوه‌های مختلف ارزیابی cms ها

شیوه‌های مختلفی برای ارزیابی cmsها وجود دارد، هزینه ریالی اجرای سیستم‌ فقط یك وجه ارزیابی است. شما باید هزینه نبودن آن را نیز برطرف كنید. برای این منظور سوالات زیر را برای خود مطرح كنید و در پاسخ به آنها به این نكته توجه داشته باشید كه، كل دانش سازمان از اطلاعات پایگاه داده گرفته تا آنچه كارمندان به عنوان دانش و مهارت می‌دانند، سرمایه و دانش فنی سازمان را تشكیل می‌دهد. در دسترس نبودن اطلاعات ذر سطوح مختلف سازمان چقدر هزینه، یا عدم سود دهی دارد؟ ریسك استفاده از اطلاعات قدیمی و نادقیق روی وب سایت و فرآیندهای در گردش سازمان چقدر است؟ هزینه بیمه شدن در مقابل این ریسك‌ها چقدر است؟ اگر مدیر IT یا مدیر سایت اینترنتی شما نباشد، چگونه می‌توانید اطلاعات قدیمی و نادقیق را تصحیح و جایگزین كنید.؟ با سرمایه‌گذاری نامناسب، همه این موضوع‌ها از طریق یك cms كه موفق اجرا شود پوشش داده می‌شود.

گرچه ممكن است هزینه اولیه آن بالا به نظر برسد ولی سریعاً جایگزین خواهد شد. امروزه راه‌اندازی و راهبردی سایت‌های وب درگیر شدن با كد HTML نیست. ابزارهای CMS همه فرایند را خودكار سازی می‌كنند و بدون دانستن تكنولوژی صفحات وب می‌توانید بدون در نگرانی و تاخیر همیشه اطلاعات بروز ارائه دهید.

در نهایت، این تصویر شما است كه افزایش سود‌دهی سازمان را در مقابل هزینه‌هایی كه برای CMS می‌بینید تحقق خواهد بخشید. بنابراین با وجود آگاهی از این حقیقت كه حجم و تعداد مستندات الكترونیك! افزایش روز افزون غیر قابل تصور دارند، CMS ها با هر تعریفی جزء ابزارهای مهم و كارآمد صنعت IT خواهند بود. می‌توانید با اطمینان در زمینه‌های CMS سرمایه‌گذاری كنید، چرا كه میزان فروش سیستم‌های مدیریت محتوا در سطح دنیا در سالهای 2000 تا 2003 با 35 درصد افزایش ، 3 میلیارد دلار بوده است. استفاده از CMS به جای روش قدیمی صفحات ثابت از لحاظ تجاری و اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد از جمله:

صرفه‌جویی در زمان برای ایجاد و بروزرسانی صفحات وب

سازگاری و استحكام بیشتر

راهبردی (navigation) پیشرفته

كنترل نامتمركز سایت

امنیت بالاتر وب سایت

كاهش ورود اطلاعات تكراری

كاهش چشمگیر هزینه‌های نگهداری

قابلیت‌های لازم برای یك CMS

در زیر برخی قابلتیهایی كه برای یك CMS لازم است و حتماً قبل از اتخاذ تصمیم نهایی برای استفاده از آن باید در نظر گرفته شود آمده است:

چه سرویسها و خدماتی ارائه می‌كند، مثلاً برای تهیه backup مرتب از مطالب

محدودیتهای سخت‌افزاری و شبكه

سیستم‌های عاملی كه CMS با آنها سازگار است.

از چه web- serverهایی پشتیبانی می‌كند؟

آیا بازدید كنندگان سایت شما، نزم‌افزار یا plug- in دیگری نیاز دارند؟

CMS از چه مرورگرهایی پشتیبانی می‌كند؟

امكان ورود و خروج اطلاعات از سیستم به برنامه دیگر چگونه است؟

راهنما و document های ارائه شده چقدر نیاز شما را برای تماس با بخش پشتیبانی كاهش می‌دهد؟

آیا شركت پشتیبانی 24 ساعته و موثر برای مشكلات احتمالی دارد؟

آیا قابلیت جستجوی مطابل برای بازدیدكننده وجود دارد؟

چه تضمینی برای امنیت مطالب شماو قابلت كنترل غیر متمركز را دارد؟

امكان تغییر واسط كاربری با طرح گرافیكی به راحتی وجود دارد؟

آیا امكان ثبت سوابق وب سایتlogging وجود دارد؟

چرا شمایك CMS لازم دارید؟

اگر سایت شما هر چند وقت یكبار (مثلاً هز دو هفته) به روز می‌شود می‌توانید به جای اینكه هر بار به یك شركت طراحی وب مراجعه كنید، خودتان با نصب یكی از این برنامه‌های مدیریت محتوا، تغیراتتان را روی سایت اعمال كنید.

اگر شما سایت خود را اصلاً بروز نمی‌كنید، باید كم كم به فكر بیافتید، چون بیننده‌های شما وقتی هیمشه با یك صفحه همیشگی روبه‌رو شوند كم كم شما را فراموش می‌كنند، چون چیز جدیدی برای عرضه ندارید.

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق انقلاب مشروطیت در تبریز و بزرگان آن زمان پره طراحی شده در سالیدورک بررسی رابطه حاکمیت شرکتی و عملکرد بانکهای ایرانی دانلود پاورپوینت اندازه گیری طولی کولیس پاورپوینت مدیریت مداخلات